Hegel Diyalektiği Kafasıyla Bilim Haberciliği

Dün Radikal gazetesinden Bahar Çuhadar, “Dünyanın tartıştığı konu: Çocuğa aşı yaptırmalı mı yaptırmamalı mı?” diye bir yazı dizisine başlamış. Bugünkü yazıda da çocuğunu aşılatmayan annelerden “nedenlerini dinliyoruz”.

http://www.radikal.com.tr/hayat/bir_cocuk_daha_yapacak_olsam_hicbir_asiyi_yaptirmazdim-1396540

Yazıda şuursuz aşı karşıtlığından homeopatiye kadar her tür aptallık var. Röportaj yaptıkları Asena Devlet, zamanında aşılarla ilgili komplo teorilerini konu edinen Yalansavar post’unun altına uzunca bir yorum yapmış, Işıl Arıcan’dan aldığı cevabı okumak isteyen buyursun:

http://yalansavar.org/2011/10/11/asilar-ve-komplo-teorileri-bolum-1-asilar-bulasici-hastaliklar-ve-bagisiklik-sistemimiz/

(Bu arada homeopatiyle ilgili bilginiz yoksa James Randi’nin şu konuşmasını dinleyin: https://www.youtube.com/watch?v=c0Z7KeNCi7g )

Ablaya bu cevap yetmemiş olacak ki, dört sene sonra gazetelere “iki yıldır bu konuyu araştırıyorum” diye röportaj veriyor.

Yazının içinde bilimsel kaynak gibi geçen üç beş link de serpiştirilmiş ki; bilimle uzaktan yakından alakası yok. Örneğin “Stanford Üniversitesi’nden bir araştırmacının yazısı” diye verilen linke tıklıyoruz Bruce Goldman tarafından yazılmış bir yazı çıkıyor. Bruce Goldman Wisconsin Üniversitesi’nden felsefe master’ı yapmış bir adam, araştırmacı falan değil, Stanford MedNews’ta yazar -_- Haberde okusanız sanki Stanford’da konuyla ilgili bir araştırmanın sonuçlarını gösteren makale zannedersiniz. Bunun dışında Tetyana Obukhanych’in kitabına referans verilmiş, Obukhanych daha immünolojinin tanımını bile yapmaktan aciz bir insan (Google’a başvurun). Bunun dışında alakasız alakasız cümlelere referans verilmiş ki aşı meselesi de kaynaklara dayalıymış gibi görünsün, mesela haberden örnek bir cümle:

“Her gün muazzam giriftlikte bir yapı olan immün sistemimizle ilgili yeni keşifler geliyor (Immunosuppressive CD71+ erythroid cells compromise neonatal host defence against infection. Nature. 2013 ve  Molecular mechanisms underlying anti-inflammatory phenotype of neonatal splenic macrophages. J Leukoc Biol. 2007)”

VAY BE; MAKALEYE BAKTIM DA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZLE İLGİLİ GERÇEKTEN DE YENİ KEŞİFLER GELİYORMUŞ. O ZAMAN ÇOCUĞA AŞI YAPTIRMAYALIM -_-

İkinci kaynağımıza bakıyoruz, “35 yaşında ve üniversitede biyoloji eğitimi almış” diyor. Mesleği ne? Konu üzerine çalışıyor mu? Biyoloji bölümü mü okumuş, dersini mi almış? Yazının bu kısmında da bir tane bile dayanak yok.

Türkiye’deki gazetecilerin, eğer bilim haberciliği yapacaklarsa, politika konuşur gibi tez-antitez-sentez kafasıyla haber yapma salaklığından kurtulmaları lazım. “İki tarafı da dinleyelim” diye sahtekarlara alet olmaktan sıkılmadınız mı artık ya?

Sıradaki yazı dizimizde “Dünya yuvarlak mıdır?” konusunu her yönüyle ele alacağız. YARIN: Dünya düzdür diyen, üniversitede coğrafya dersi görmüş bir anneyle röportaj.

Allah belanızı versin lan.

Advertisements
Hegel Diyalektiği Kafasıyla Bilim Haberciliği

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s